מזל-טוב!
  
מזל טוב  למשפחת גולדפרב לכבוד הבר מצווה של בנם חייקל נ"י


מזל טוב למשפחת שמעון וחניתה בן חמו לכבוד הבר מצווה של בנם עידן


 מזל טוב ליורם ואלישבע טהור לכבוד חתונת ביתם הדס


 מזל טוב למשפחת לניר וענבל אלקיים לכבוד בר מצווה של בנם שחר

 
 
 
 
בר מצווה

אנו עומדים לשרותכם בכל הנוגע להגיע בינכם היקר לגיל מצוות:

* הכנת הנער לקריאת הפרשה וההפטרה

* לימוד מושגים בסיסיים ביהדות לקראת ה"בר מצווה"

לפרטים 054-7600705 

חוגגים בר מצווה וקצת מבולבלים? הגעתם למקום הנכון

הנה זה מגיע. הילד הקטן שגידלתם וטיפחתם במשך שנים, כבר איננו קטן כל-כך; למעשה הוא איננו ילד, הוא כבר נער צעיר, העומד לחגוג בר מצווה. קריאת התורה, אולמי אירועים, מחירי מנות והזמנות הופכים אט אט לחלק בלתי נפרד משגרת יומכם.
מבולבלים? לא יודעים היכן להתחיל? אין דבר, זה טבעי. המדריך המעשי שלפניכם, ידריך אתכם צעד אחר צעד משלבי ההכנה והתכנון ועד לרגעים הגדולים והמרגשים.

1. מתכוננים... – פתיחת לוח שנה

 הצעד הראשון שתרצו לעשות יהיה פתיחת לוח שנה עברי, כדי לאתר את התאריך העברי המדוייק בו יחול יום הבר מצווה. כשתדעו את התאריך תוכלו לתכנן את אירועי יום הבר מצווה, להזמין אולם ולדבר עם גבאי בית-הכנסת המקומי לקראת היום בה יעלה חתן הבר מצווה לתורה.

חשוב לדעת: התאריך נקבע לפי התאריך העברי בו נולד הילד. אם אתם יודעים את התאריך הלועזי בלבד, תוכלו להשתמש במחשבון הבר מצווה כדי לגלות את התאריך המדוייק.

2. הכה את המומחה – מציאת רב מוסמך לליווי נער הבר מצווה

לאחר שמצאתם את התאריך העברי הנכון, כעת הגיע השלב הבא: מציאת רב מוסמך המומחה בהדרכת נערי בר מצווה, שידאג לכך שהנער החביב ישלוט היטב בהנחת התפילין, בברכות התורה, בקריאת התורה ובקריאת ההפטרה (תלוי במנהג). בכל עיר או אזור נמצא רב כזה. שלוחי חב"ד ישמחו לסייע לכם בכך.

3. להפשיל שרוולים – הנחת התפילין

 מגיל 13 ואילך נכנס נער הבר מצווה בעול התורה והמצוות, והופך להיות יותר פעיל ואקטיבי בתוככי עם ישראל.

אחת המצוות המיוחדות אותה יתחיל הנער לקיים מיום הבר מצווה היא מצוות התפילין. הנחת התפילין מסמלת את הקשר בין המוח, הלב ובורא העולם.

זוג תפילין כשרות תוכלו לרכוש בחנויות יודאיקה ברחבי הארץ והעולם. כדאי שתזכרו שלצערנו שוק ה"סת"ם" (ראשי תיבות: ספר-תורה, תפילין, מזוזה) פרוץ למדי וכי זוגות תפילין רבים כשרות בדיעבד או אפילו פסולות. וודאו כי הינכם רוכשים תפילין ממקור מוסמך.

הרב שיכין את הנער לקראת הבר מצווה ילמד אותו כיצד לקיים מצווה מיוחדת זו: כיצד מניחים את התפילין על הזרוע ועל הראש, אלו ברכות יש לומר לפני ההנחה, אמירת ה"שמע ישראל" ועוד.

ישנם כאלו המעדיפים ללמוד גם על הליך ייצור התפילין. זהו מנהג חביב המאפשר לילד להתחבר עם המצווה שהוא עומד לקיים.

לחץ כאן למדריך מפורט כיצד להניח תפילין

4. "ברכו את ה' המבורך" – ההכנות לקריאת התורה וההפטרה

  אנו קוראים בתורה מספר פעמים בשבוע: בימים שני וחמישי, בשבת, בראשי חדשים ובחגי ישראל. הקריאה מחולקת לחלקים המכונים 'עליות', ובכל עליה מכובד מתפלל אחר ("העולה"). העולים לתורה מברכים לפני העליה ולאחריה. העליה לתורה הינה חלק אינטגרלי מטקס הבר מצווה.

בהזדמנות הראשונה לאחר יום ההולדת שלו, יעלה חתן הבר מצווה לתורה. לדוגמא: אם חל יום הבר מצווה ביום שלישי, הנער יעלה לתורה ביום חמישי.

כך או כך, הרב יכין את הנער לקראת חלק זה: הוא ילמד אותו את ברכות התורה, את 'טעמי המקרא' (כל עדה לפי הנעימה המקובלת אצלה) ויוודא שהוא אכן שולט היטב בברכות ובקריאה.

(כדאי לזכור שלעיתים תכופות גם האבא והסבא מכובדים ב'עליה', כך שחזרה משותפת של נער הבר-מצווה עם אביו וסבו לא תזיק...)

קבלו תזכורת:

לפני הקריאה אומר העולה לתורה: ברכו את אד-ני המבורך.

הקהל משיב: ברוך אד-ני המבורך לעולם ועד.

והעולה שב ואומר: ברוך אד-ני המבורך לעולם ועד.

ברוך אתה אד-ני, א-לוהינו מלך העולם, אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו, ברוך אתה אד-ני, נותן התורה.

בסיום הקריאה אומר העולה: ברוך אתה אד-ני, א-לוהינו מלך העולם, אשר נתן לנו תורת אמת, וחיי עולם נטע בתוכנו, ברוך אתה אד-ני, נותן התורה.

5. תודה להוריי שהביאוני עד הלום – דרשת הבר מצווה

אחד הרגעים המרטיטים בארוע הבר מצווה היא דרשת הבר מצווה. הנה הוא עומד ניצב על הבמה זקוף קומה, קצת מתרגש, ומעביר את רחשי ליבו לפני הקהל הגדול. רגע חשוב שכזה דורש הכנה רבה לפני כן. מה לומר, איך לומר, וכיצד להפוך את הדרשה מעוד דרשת בר מצווה למשהו מיוחד שייחקק בלבבות השומעים. יחד עם הבעות התודה והברכות הכנות, חשוב גם להעביר מסר לקהל החוגגים: יום היכנסי למצוות הוא יום משמעותי ביותר עבורי, ואני מקווה שאזכה להיות חוליה חזקה ואיתנה בשרשרת הדורות של העם היהודי, ותרוו כולכם ממני רוב נחת.

הרב שיכין את הילד לקראת בר המצווה, יוכל לסייע באיתור סיפור קצרצר או מסר נחמד הקשור לפרשה או לתאריך יום ההולדת

6. הנה זה קורה – יום הבר מצווה

הגיע היום הגדול, והגיע הזמן לחגוג.

ביום הבר מצווה יתעטר הנער בתפילין על זרועו ועל ראשו. כדאי שהחתן, ההורים, האחים והאחיות ושאר בני המשפחה יוסיפו במצוות ובמעשים טובים ביום הבר מצווה, לזכותו של הנער ולהצלחתו בחיים.

כדאי גם, שביום זה יאמר הנער את פרק י"ד בתהילים, פרק שמקביל למספר שנותיו (שכן מלאו לו 13 שנה והוא נכנס לשנתו ה-14).

חשוב גם שכל משתתפי חגיגת הבר-מצווה יהיו שותפים במעשה טוב. כדאי להניח קופות צדקה על השולחנות ולאפשר למשתתפים לקיים מצוות צדקה לכבוד הנער. תוכלו להתייעץ עם בנכם האם יש מטרת צדקה הקרובה לליבו, אליה הוא ירצה להעביר את הסכום שיצטבר.

במידה ולא ניתן לקיים את חגיגת הבר-מצווה ביום ההולדת, מומלץ לקיים אירוע קטן ומשפחתי לציון היום ביום ההולדת עצמו, ואילו את החגיגה עצמה לדחות למועד מאוחר יותר.

7. ברכו את ה' המבורך - יום העליה לתורה

 כאמור, לא תמיד יום הבר מצווה חל ביום בו קוראים בתורה בבית הכנסת. אנו קוראים בתורה רק בימי שני וחמישי ובשבת. לכן ביום הקריאה הסמוך ביותר ליום הבר מצווה, יעלה הנער לתורה בפעם הראשונה בחייו, עטור בתפילין (ולמנהג הספרדים גם בטלית). חשוב לתכנן את העליה לתורה כאשר הנער הוא בן 13 ומחוייב במצוות.

בקרב תושבי הארץ השתרש המנהג לחגוג את העליה לתורה הראשונה ליד הכותל המערבי שריד בית המקדש. כך משלבים את השמחה הפרטית של המשפחה עם הכמיהה והתקווה הכללית של עם ישראל כולו לגאולה, ולחזרת מלכות ישראל לתפארתה.

הגברים יצטרפו אל המניין בעזרת הגברים, והנשים בעזרת הנשים, ממנה יוכלו לצפות בנער העולה לתורה ולהשתתף בשמחה. ו... כמעט שכחנו! סוכריות כמובן. מבול של סוכריות נוחת על הנער מכל כיוון, ואת ההרגשה של האבא ואמא, הסבים והסבתות, וכל המשפחה, קשה לתאר במילים. העיקר שיגדל ויהיה בריא, ויעשה רק מעשים טובים, ויגרום לכולם רק נחת, אושר ושמחה.

 הדפס   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

בית חב"ד כפר ורדים שע"י בית מנחם -כפר ורדים ע"ש הרבי מליובאוויטש (ע"ר) כתובת: ירדן 1  כפר ורדים  25147. מנהל בית חב"ד ושליח הרבי: הרב עמיחי מרינובסקי טלפון: 04-9576770 פלאפון: 054-7600705 דוא"ל: chabad@kfarvradim.org.il

 הדפס   
כניסה למערכתהרשמה