דיאטה עפ"י הרפואה סינית

 

השמנת יתר היא מגיפה לכל דבר והיא מתפשטת ברחבי העולם המערבי. על פי נתונים שפרסם ארגון הבריאות העולמי, יותר ממיליארד בני אדם החיים בצדו השופע של הגלובוס סובלים מעודף משקל ובערך 300 מיליון מהם לוקים בהשמנת יתר. במילים אחרות: 40 עד 55 אחוזים מתושביו הבוגרים של העולם המערבי סובלים מעודף משקל.

איך קובעים מהו עודף משקל ומהי השמנת יתר?
אחד המדדים המקובלים להערכה של עודף משקל והשמנה הוא מדד (Index) מסת (Mass) הגוף (Body). הקיצור המקובל למדד הוא BMI, ותוצאתו מתקבלת מחלוקת המשקל בקילוגרמים לגובה במטרים בריבוע.

ערכי BMI מעל 25 מוגדרים כעודף משקל, ערכי BMI מעל 30 נחשבים להשמנה וערכים מעל 35 נחשבים כהשמנת יתר חולנית.
 
מהי השמנת יתר חולנית?
השמנת יתר חולנית היא השמנה קיצונית, התורמת להתפתחות מחלות נלוות כגון: סוכרת, לחץ דם גבוה, עודף שומנים בדם, מחלות לב, תשניק נשימה בשינה, כאבי גב ומפרקים והפרעה ניכרת באיכות החיים .

האם יש הבדלי מגדר בין המדדים להשמנת יתר?
אצל נשים אחוז השומן הנחשב תקין הוא עד 25 אחוזים ממשקל הגוף ואילו אצל גברים הוא עד 17 אחוזים.

איך אני יכול/ה לחשב את ה־BMI שלי?
אפשר לחשב BMI כאן במחשבון BMI.

מהן הסיבות העיקריות למשקל יתר?
קיימות סיבות רבות למשקל ואלה הבולטות שבהן:

• חוסר תנועה: גוף האדם בנוי לתנועה. התנועה והמאמץ הגופני גורמים לשריפת קלוריות ולשמירה על משקל גוף תקין, הם גם משפרים פעילויות שונות בגוף כמו פעילות המעיים ומחזור הדם. התנועה ווהפעילות הגופנית מונעות מחלות רבות כפי שהדבר מתגלה יום יום מחדש במחקרים רבים.

• תורשה:  לגנטיקה יש תפקיד מסויים בנטייה להשמנה, אך לא מדובר בגורם מרכזי בקיום התופעה במימדים שאנו פוגשים כיום.

• תזונה: אכילה מרובה, ארוחות לא מסודרות עלייה ביחס השומן ליתר המרכיבים במזון, כמו גם צריכה של סוכר ופחמימות ריקות הן חלק מהשינויים התזונתיים שעברה החברה המערבית ב־70 השנים האחרונות.

• קיימים גם גורמים פסיכולוגיים, אנדוקריניים וסוציאליים המשפיעים על עודף משקל.

איך עודף משקל משפיע על הבריאות שלי?
הסיכון לפתח יתר לחץ דם גבוה פי שלושה עד פי עשרה אצל שמנים, וזאת בהשוואה לאנשים שמשקלם תקין. נמצא גם קשר ישיר בין עודף משקל לבין עלייה בסיכון לסוכרת, בסיכון למחלות לב וכלי דם, בסיכון לשבץ מוחי, בעיות נשימה, אבנים בכיס מרה, בעיות אנדוקריניות וכבד שומני.

 


במאבק להפחתת משקל, הרפואה הסינית המתבססת על שינוי והתאמה של אורח החיים והדבר כולל תזונה, פעילות גופנית, שימוש בתוספי מזון וצמחי מרפא.

הרפואה הסינית ממליצה ש־70 עד 75 אחוזים מכמות הקלוריות היומית תכיל פחמימות מורכבות כמו דגנים מלאים. הדגנים המלאים דורשים לעיסה ממושכת יותר וגורמים מהר יותר לתחושת שובע הנמשכת זמן רב. הסיבים הרבים במזון המלא סופגים יותר נוזלים, משפרים את פעילות המעיים, מונעים עצירות ומקטינים את זמן החשיפה לרעלנים שונים המצויים במזון או מופרשים על ידי הגוף למעיים. לדגנים המלאים אף מיוחסת פעולת איזון של רמת הסוכר בדם. לכן, כדאי להמעיט בצריכת לחם לבן, אורז לבן, עוגיות, גלידות ומוצרים ממותקים אחרים.
 
הרפואה הסינית אף ממליצה במקרים ספציפיים על תוספי מזון שונים: • תה ירוק: מכיל מתיל קסנטין המשפר את רמת המטבוליזם (חילוף חומרים) בגוף.
• פסיליום: סיבי מזון עדינים המשפרים את תנועתיות המעיים ומקטינים את תחושת הרעב.
• ספירולינה: אצה עשירה במינרלים וחלבונים שיכולה לייצב שינויים ברמת הסוכר בדם.

השילוב הנכון של חומרים אלו וצמחי מרפא שונים יוכל להתבצע על בסיס אישי בלבד לאחר פגישה עם מטפל סיני מוסמך

 טיפול ברפואה סינית לירידה במשקל
הרפואה הסינית מתחלקת לענפים שונים כמו דיקור סיני במחטים באזורים שונים בגוף, אוריקולוטרפיה המתייחסת בעיקר לדיקור באוזן, צמחי מרפא סיניים ותזונה סינית.

כל אחד מהענפים הללו יכול לתרום לטיפול בעודף משקל, כאשר הנפוץ והיעיל מכולם הוא הדיקור באוזן. באוזן מצויה התמונה המלאה של גוף המטופל וקיימות נקודות מוגדרות לדיקור, אשר יכולות לצמצם את הצורך באכילה. המטפל אף בוחן את תפקוד המטבוליזם (חילוף חומרים) ברמות שונות על פי עקרונות הרפואה הסינית ומתאים את נקודות הדיקור הספציפיות על פני הגוף על מנת להגיע לאיזון מירבי.
שרה הייל
מטפלת מוסמכת ברפואה סינית , ליווי לידה, שיאצו, עיסוי, כוסות רוח, מוקסה וEFT
0506303231

 הדפס   
 
 
כתבות נוספות
טכניקת EFT הינה טכניקה לשחרור רגשי, המשך בכתבה המלאה...
הפרעות קשב, היפראקטיביות ודיקור סיני, המשך בכתבה המלאה...
דיאטה עפ"י הרפואה סינית , המשך בכתבה המלאה...
רפואה סינית לילדים, המשך בכתבה המלאה...
הפרעת קשב ורכוז (ADHD), המשך בכתבה המלאה...
דלקת אוזניים Otitis Media Ear infection, המשך בכתבה המלאה...
האם יש קשר בין התזונה לבין שיעול ליחתי אצל תינוקות ?, המשך בכתבה המלאה...
הפסקת עישון, המשך בכתבה המלאה...
גוואשה, המשך בכתבה המלאה...
ילדים נושמים עמוק , המשך בכתבה המלאה...
כוסות רוח, המשך בכתבה המלאה...
 
 
 
   
 

 

בית חב"ד כפר ורדים שע"י בית מנחם -כפר ורדים ע"ש הרבי מליובאוויטש (ע"ר) כתובת: ירדן 1  כפר ורדים  25147. מנהל בית חב"ד ושליח הרבי: הרב עמיחי מרינובסקי טלפון: 04-9576770 פלאפון: 054-7600705 דוא"ל: chabad@kfarvradim.org.il

  
כניסה למערכתהרשמה