כוסות רוח

הטיפולים בעזרת כוסות רוח הוא חלק בלתי נפרד ממגוון השיטות המקובלות ברפואה הסינית. יעיל מעין כמוהו בהתמודדות עם בעיות כאב שונות.
הרמב"ם מזכיר טיפולים כאלה במספר מקומות לא מבוטל בספרו "פרקי משה ברפואה":

"הכאב הראומטי המתחדש מרוח ירפא באופן מיוחד, שכמעט אין רפואה טובה לו מזה בקרן המציצה (כוסות – רוח) שיתלה על מקום הכאב… ואתה תחשוב בזה כמין מהרפואה, שהיא ממין הכשפים…" (פרקי משה ברפואה, מאמר שמיני). במערב הייתה השיטה מקובלת מאוד עד שנות השלושים והארבעים כרפואה ביתית.  עם גילוי האנטיביוטיקה סר חינה של השיטה וההתלהבות מטיפולים תרופתיים תפסה את מקומה.

הגורם לתחייה המחודשת בהתעניינות בכוסות רוח היא ההתמודדות, הלא מוצלחת כל כך, של הרפואה המודרנית עם בעיות כאב שונות. התמודדות בה הרפואה יכולה להציע בעיקר תרופות המרתיעות רבים מהשימוש בהן עקב תופעות לוואי ומההבנה שהן לא מהוות פתרון אמיתי. כאן המקום בו שיטות טיפול ישנות יכולות לבוא ולמלא את החלל החסר בפתרונות המודרניים.

המושג "רוח" ברפואה הסינית
ברפואה הסינית יש מספר משמעויות למושג "רוח":
רוח- "spirit" קשורה למצבים נפשיים
רוח פנימית: קשורה למצבים פנימיים שונים (רעד בלתי נשלטת "טיקים" בשרירים, סחרחורת, אירוע מוחי, התקף של מחלת הנפילה גזים)
הרוח הקשורה בנושא של כוסות רוח נקראת "רוח חיצונית". "רוח יכולה להכניס לגוף מאה מחלות שונות" כתוב באחד ממקורות הרפואה הסינית העתיקים. הכוונה כאן לחשיפת הגוף למצבי מזג אויר. הדוגמה הטובה ביותר הממחישה מצב של רוח חיצונית החודרת לגוף האדם היא מצב של התקררות: הסימפטומים מתחילים בתחושה לא נוחה באזור הגב העליון והכתפיים, זה עובר לאזור העורף, מתחיל כאב ראש קל וכאבים ותחושה לא נעימה במפרקים, יש תחושה של צמרמורות, חום וקור לסירוגין, לאחר מכן טמפרטורת הגוף מתחילה לעלות ואז מוגדר המצב כשפעת, או "התקררות". מצב נוסף של רוח חיצונית הוא מצב בו נחשפים האזור העליון של הגב והעורף למשב רוח קליל או לקור של מיזוג אויר. לאחר חשיפה כזו, ובמיוחד בזמן של שינה, נוצר מצב של כאב ה"תופס" את אזור השכמות והעורף ולא מאפשר תנועה חופשית. כאן, מוגדר המצב כ"חסימה בזרימת הדם ו/או האנרגיה בערוצים באזור הכואב. מצבים אלו הם מצבים טיפוסיים בהם הטיפול בעזרת כוסות - רוח מוכיח שוב ושוב את יעילותו בסילוק הבעיה באופן כמעט מיידי. למרות העובדה שהטיפול בעזרת כוסות רוח קיבל את שמו ממצבי רוח חיצונית, השיטה הזו יעילה גם למצבים אחרים כגון כאבי גב, "צוואר תפוס", כאבים באזור השכמות, כאבי טרום מחזור ועוד.

עקרון הפעולה של כוסות הרוח
כוס רוח היא כלי פתוח מצד אחד וסגור בצדו השני. בדיוק כמו כוס או צנצנת. הנחת כוס הרוח על אזור הטיפול ויצירת וואקום בחלל הכוס, גורם למשיכת דם מכלי הדם הנימיים הנמצאים מתחת לעור באזור עליו מונחת הכוס. את הואקום ניתן ליצור בעזרת אש או על ידי משאבה מיוחדת. דם נימי זה מתרכז מתחת לעור ויוצר שטף דם פנימי. פעולה זו גורמת למעשה לשיפור זרימת הדם והאנרגיה באזור המטופל. שיפור זרימה זו מסלק את החסימה אשר גרמה לכאבים באותו אזור. כאב מוגדר על ידי הרפואה הסינית כחסימה בזרימת האנרגיה ו/או בזרימת הדם. היות שכוסות רוח משפרות זרימה זו, אנו מגיעים לתוצאה של סילוק הכאבים.

הנחת כוסות רוח משני צדי עמוד השדרה משפרת את הזרימה בעצבי השדרה הקשורים לאברים הפנימיים. טיפול זה גם מרגיע את שרירי הגב (מי לא זקוק להרגעת שרירי הגב שלו)? טיפול כזה ניתן לבצע מידי מספר שבועות גם אם אין תלונות מיוחדות. הוא יכול לתרום להרגשה הכללית ולפעילות האברים הפנימיים.
טיפול ע"י כוסות רוח עוזר במיוחד במקרים הבאים:
- כאבי שרירים אקוטיים.
- התקררויות.
- כאבי גב שונים.
- דלקות , כאבי פרקים.
- בעיות נשימה שונות.
- מתחים.
- שרירים תפוסים, כתף קפואה.
- בעיקר בדלקת ריאות ובברונכיטיס.
- הטיפול בכוסות רוח יעיל ביותר גם כטיפול מונע על בסיס קבוע.
- חולשה כללית – המרצת מערכת החיסון – בעיקר לפני החורף.
 
שנהיה בריאים!

שרה הייל
בוגרת מיכללת אילמה שבאור הגנוז
מטפלת ברפואה סינית: דיקור, שיאצו, מוקסה, כוסות רוחות, תזונה וצימחי מרפא.
מלווה, תומכת לפני בזמן ואחרי הלידה.
049570752
 
 


 

 

 הדפס   
 
 
כתבות נוספות
טכניקת EFT הינה טכניקה לשחרור רגשי, המשך בכתבה המלאה...
הפרעות קשב, היפראקטיביות ודיקור סיני, המשך בכתבה המלאה...
דיאטה עפ"י הרפואה סינית , המשך בכתבה המלאה...
רפואה סינית לילדים, המשך בכתבה המלאה...
הפרעת קשב ורכוז (ADHD), המשך בכתבה המלאה...
דלקת אוזניים Otitis Media Ear infection, המשך בכתבה המלאה...
האם יש קשר בין התזונה לבין שיעול ליחתי אצל תינוקות ?, המשך בכתבה המלאה...
הפסקת עישון, המשך בכתבה המלאה...
גוואשה, המשך בכתבה המלאה...
ילדים נושמים עמוק , המשך בכתבה המלאה...
כוסות רוח, המשך בכתבה המלאה...
 
 
 
   
 

 

בית חב"ד כפר ורדים שע"י בית מנחם -כפר ורדים ע"ש הרבי מליובאוויטש (ע"ר) כתובת: ירדן 1  כפר ורדים  25147. מנהל בית חב"ד ושליח הרבי: הרב עמיחי מרינובסקי טלפון: 04-9576770 פלאפון: 054-7600705 דוא"ל: chabad@kfarvradim.org.il

  
כניסה למערכתהרשמה