האם יש קשר בין התזונה לבין שיעול ליחתי אצל תינוקות ?

תינוקות חשופים יותר לליחה מאוכלוסיות אחרות. הליחה נוצרת כאשר הטחול / לבלב ברמתו האנרגטית, אינו מסוגל להתמיר מזון לצ´י (אנרגיה) ובמקומו מצטברת ליחה. כך שמי שהטחול / לבלב שלו תקין, הסיכון לליחה קטן, ואילו שהמערכת שלהם חלשה (תינוקות , זקנים, כאילו המגזימים בכמויות של מזון ליחתי) חשופים יותר לבעיה.

שיעול ליחתי, להבדיל משיעול יבש, מתקשר קודם כל לליחה ואח´כ למנגנוני שיעול אחרים. משמע – ייבוש ליחה יוביל לשיפור משמעותי במצב.

השאלה מה התינוקת אוכלת? אילו חלב או תחליפים היא מקבלת (שכן רוב מוצרי החלב ידועים כמעוררי ליחה). האם התזונה שלה היום כוללת פירות או מרכיבים אחרים?
פירות אמנם יכולים לצור ליחה, ובמיוחד פירות מיובשים, אך גם בניהם יש כאילו היותר מלחלחים וכאילו שפחות. מכל מקום, מדובר בהגזמה באכילת פירות ולא במעט פרי ליום.
קיימים מזונות הרבה יותר ליחתיים: שומנים מן החי (לרבות מוצרי חלב), אשר בנוסף להיותם ליחתיים , חלקם גם מחממים ולכן הליחה נשארת תקועה יותר זמן בגוף, בוטנים, אגוזים קלויים, במבה, מזון מטוגן, פרות ים שונים, מוצרי חלב ואפילו טופו.

מנגנון אחר להשגת ליחה הוא אכילת מזון לא ליחתי, אך מקרר מדי (סלט חי על הבוקר לכל מי שרגיש לכך או מיץ תפוזים טבעי). הקור פוגע בטחול ועלול להוביל ליצירת ליחה.
מכל האמור לעיל נראה שהליחה נוצרת בעיקר מפחמימות מזוקקות (סוכרים, דבש..) ומשומנים רווים (שומן מן החי בעיקר וגם שמן קוקוס ובוטנים) ולא שומנים בלתי רוויים.

אם הליחה קיימת לא רק בריאות אלא גם במערכת העיכול (נטייה לגזים, צואה דביקה, רעשי מעיים וכו´) אז מומלץ לטפל בליחה דרך מערכת העיכול, כלומר – עיקר הטיפול יתמקד בשיפור התזונה. אם מדובר בליחה קצפית ושקופה ומצב התינוקת מוחמר לרוב בקור, ניתן להוסיף מעט ג´ינג´ר לתזונה. איך עושים זאת?
לסחוט כפית של רסק שורש ג´ינג´ר טבעי למיץ ולהוסיף לתזונת התינוק. המינון: יש לתת את הכמות המדויקת שמעליה התינוק מסוגל להרגיש בטעם.

ואם הבעיה היא יותר מתקשרת לריאות, תרגילי נשימה, טווינה ושיאצו לבית החזה, מרידיאני הראות וטפיחות על הגב ישפרו את זרימת הצ´י והאוויר במערכת ויסייעו בפינוי מהיר יותר של הליחה מהריאות. במצב זה חשוב להרחיק את התינוקת מכל מעשן שמסתובב בקרבתה, כמובן.

 

שרה הייל

מטפלת ברפואה סינית

049570752

 

 הדפס   
 
 
כתבות נוספות
טכניקת EFT הינה טכניקה לשחרור רגשי, המשך בכתבה המלאה...
הפרעות קשב, היפראקטיביות ודיקור סיני, המשך בכתבה המלאה...
דיאטה עפ"י הרפואה סינית , המשך בכתבה המלאה...
רפואה סינית לילדים, המשך בכתבה המלאה...
הפרעת קשב ורכוז (ADHD), המשך בכתבה המלאה...
דלקת אוזניים Otitis Media Ear infection, המשך בכתבה המלאה...
האם יש קשר בין התזונה לבין שיעול ליחתי אצל תינוקות ?, המשך בכתבה המלאה...
הפסקת עישון, המשך בכתבה המלאה...
גוואשה, המשך בכתבה המלאה...
ילדים נושמים עמוק , המשך בכתבה המלאה...
כוסות רוח, המשך בכתבה המלאה...
 
 
 
   
 

 

בית חב"ד כפר ורדים שע"י בית מנחם -כפר ורדים ע"ש הרבי מליובאוויטש (ע"ר) כתובת: ירדן 1  כפר ורדים  25147. מנהל בית חב"ד ושליח הרבי: הרב עמיחי מרינובסקי טלפון: 04-9576770 פלאפון: 054-7600705 דוא"ל: chabad@kfarvradim.org.il

  
כניסה למערכתהרשמה